Hypoxická tréninková místnost

Hypoxická tréninková místnost

Asi už máte určité povědomí o simulaci vysokohorského prostředí prostřednictvím spaní v hypoxickém stanu, nebo tréninku s hypoxickou maskou (myslím hypoxickou, napojenou na gypoxický generátor snižující obsah kyslíku ve vzduchu, nikoliv odporovou masku, která jen ztěžuje nadechování, ale obsah kyslíku ve vzduchu nijak nemění a tím ani nemá vliv na krvetvorbu a aklimatizaci).

Součástí každého takovéhoto systému a zároveň tou nejdražší věcí na něm, je hypoxický generátor. Ten nejznámější k hypoxickému stanu, nebo tréninkové masce, se jmenuje Everest summit. Je jednoduše ovladatelný, prakticky bezúdržbový a poslouží dobře pro domácí podmínky (spaní 1-2 osob ve stanu nebo ložnici, trénink jedné osoby s maskou).

 

 

 

Jsou ale i mnohem výkonnější generátory, které dokáží zásobovat hypoxickým vzduchem a simulovat tak v nich vysokohorské prostředí, hned několik místností, nebo tréninkovou místnost se spinnery, běhátky, rotopedy apod. Ty se jmenují K2 500-3000 podle požadovaného výkonu. Tady už se ale jedná o velmi složitá zařízení řízená počítačem a složitá na samotnou instalaci, kvůli obrovskému kompresoru, řídícímu centru s mnoha senzory, rozvodům do jednotlivých místností a propojením se vzduchotechnikou apod. Jediné takové zařízení u nás a jedno z nejmodernějších na světě, mají naši biatlonisté v Jablonci.

Novinkou je ale hypoxický generátor SCU270, který je stejně jako domácí generátor Everest takzvaně „vše v jednom“ a i když to není žádný drobeček (sice na kolečkách, ale váha výrazně přes 150kg), dokážete ho ovládat a nainstalovat prakticky sami. Dokáže simulovat hypoxické prostředí v tréninkové místnosti s běhátkem nebo rotopedem, nebo zásobovat hypoxickým vzduchem dva sportovce s maskou. Výkonově se pro tento účel musely propojit 4 generátory typu Everest.

 

 

Napájení je z klasické zásuvky 220V, pracuje v teplotním rozmezí 10-35 stupňů celsia, dokázal by zásobovat až 4 hypoxické stany, tedy 8 spících osob v simulované nadmořské výšce.

Dokáže regulovat obsah kyslíku ve vzduchu v rozmezí 10%-20,5% (běžný obsah na úrovni moře je 21%), takže simuluje nadmořskou výšku až 6500m.n.m. Vše hlídají citlivé senzory uvnitř místnosti a součástí systému je samozřejmě i alarm, kdyby vše neběželo, jak má a mělo například dojít ke zvýšené koncentraci CO2 v místnosti apod.

V klasickém bytě by dokázal plnit hypoxickým vzduchem i dvě klasické spací místnosti a to bez použití stanu nebo ložnice. Ve fitnesscentru potom jednu tréninkovou místnost.

Systém je prakticky bezúdržbový a jediným požadavkem na údržbu v prvních pěti letech je roční výměna filtrů generátoru, kterou zvládne uživatel sám.

A cena? Oproti generátorům kategorie K2, které jsou řádově v milionech korun, se u SCU270 ceně jednoho milionu jen blíží.

M.M