Sportovní výživa v průběhu závodu

Sportovní výživa v průběhu závodu

Já jsem textový blok. Klikni na tlačítko úprav ke změně textu. Výplňový text: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Obecně se dá říci, že potřebujeme doplňovat tekutiny, minerály a energii. Tekutiny a minerály ztrácíme potem a to tím více, čím je teplejší okolní prostředí a energii potřebují naše intenzivně pracující svaly a další orgány.

Nejvíce chyb paradoxně děláme při doplňování energie, kdy často používáme nevhodné zdroje. Tak jako nás na nedostatek tekutin a minerálů rychle upozorní křeče, zastavení pocení a přehřívání organismu, tak nás na nedostatek rychle využitelné energie upozorní tzv. „hlaďák“. Všechno jsou to stavy, ke kterým v průběhu závodu nechceme dospět a je potřeba jim předcházet.

Co se týká tekutin a minerálů, jsou už dnes zcela běžné a používané iontové nápoje. V teplém počasí a při dlouhých závodech ale zdaleka nestačí a je potřeba sáhnout po solných tabletách s vysokým obsahem minerálů. Tady asi mohu jednoznačně doporučit to nejlepší, co v dané oblasti existuje a to je americká firma Saltstick. Stačí jedna kapsle tohoto produktu na cca. 40-60min. závodu a máte s minerály vystaráno. Když už křeče přijdou, dá se použít jednorázová dávka 3-5 kapslí najednou a díky rychlé vstřebatelnosti a nástupu během pár minut, jsou křeče rychle minulostí.

 

 

Co se týká doplňování energie, jde o to, na co jste z tréninku zvyklí. Profesionální závodníci nemají čas a nemohou si dovolit při závodě něco kousat a tak je pro ně pevná strava včetně energetických tyčinek, prakticky zapovězená. Samozřejmě pokud jede například cyklista někde schovaný v balíku a peloton právě neuhání, může si dát i běžnou stravu nebo tyčinku a gely si nechat až na část závodu, kdy se pojede intenzivně. U triatlonu je pevná strava zapovězena úplně. Tedy alespoň u výkonnostních a vrcholových závodníků. Většina z nich preferuje kombinaci energetických gelů s iontovými nápoji, ale závodit se dá i na čistě energetické nápoje, jako je například produkt Maltodextrin fructose od Enervitu.

 

 

A právě v případě použití gelů spousta sportovců chybuje a nerozlišuje jejich složení. Je potřeba si uvědomit, že všechny gely nejsou svým složením stejné a jsou gely takzvaně rychlé, středně rychlé a pomalé. Ty rychlé tvoří jednoduché cukry, které vás sice rychle „nakopnou“ a dostanou z krize, ale energie z nich vám vydrží jen na pár minut. Hodí se tedy pro kratší závody, vyvedení z krize, nebo do samotného závěru závodu. Středně rychlé gely obsahují kromě jednoduchých cukrů i maltodextriny a z těch už můžete čerpat energii o poznání déle. Jeden takovýto gel vám dodá energii cca. na 30-40min. výkonu (záleží samozřejmě na gramáži, poměru cukrů a hmotnosti závodníka). Pomalé gely mají naopak velký obsah složitějších cukrů a hodí se pro první etapu dlouhých závodů, kdy je tělo ještě poměrně snadno vstřebává a metabolizuje. S postupem závodu a zvláště v extrémně teplých klimatických podmínkách, je ale potřeba přechod ke gelům s větším obsahem jednodušších cukrů.

 

Takže dobrý pozor na to, za jakým účelem jaké gely používáte, protože rozdíly v nich jsou celkem markantní 🙂

 

M.M